ANA SAYFA

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  TARİHÇE:

        Buz-At Börü-Sayokan Dünya Federasyonu,12 Aralık 2005 yılında, "Yabgu" Nihat Yiğit tarafından 5 Sayokan derneğinin bir araya gelmesiyle 5253 sayılı kanun hükümlerine göre merkezi Ankara'da kurulmuştur.

        Buz-At Börü-Sayokan Dünya Federasyonu, savaş sanatları alanında Türkiye'de kurulan ilk özel federasyondur. Hiç bir devlet kurumu, özel kuruluş veya özel sektörden destek almadan, kendi iç kuvvetleriyle bütçesini oluşturan ve faaliyetlerini yürüten bir federasyondur.

        Buz-At Börü-Sayokan Dünya Federasyonu, Türkiye'de ki savaş sanatları camiası içinde yer almayan, farklı yönetim ve anlayış bilgi dallarıyla (disiplinleriyle) oluşturduğu milli ve manevi öğretileriyle hedeflerini gerçekleştirmeye çalışan bir federasyondur.

        Buz-At Börü-Sayokan Dünya Federasyonu, bugünün ve geleceğin Türk tarihi içinde varlığını, milli bir görevle ortaya koymaya çalışan, geçmişten ise unutulmuş kavramları, tarihi şahsiyetleri, Türk milletinin akıl ve beden gücü ilişkisini tüm faaliyetlerinde görselleştirme çabasında olan bir federasyondur.

         2009 yılında merkezini Karabük ilinin Safranbolu ilçesine taşımış ve şu anda yönetimini buradan sürdürmektedir.