ANA SAYFA

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
"YABGU" NİHAT YİĞİT

      4 Haziran 1961 yılında, Manisa ilinin Salihli ilçesinde doğdu. İlk, orta ve lise tahsilini Salihli' de tamamladı. 1979 yılında İstanbul Hava Harp okulunu ve Bursa veteriner fakültesini kazandı. Siyasi olaylar nedeniyle üniversite tahsili yapmayıp, Avrupa' ya gitti.

       Nihat YİĞİT, mesleğine 1973 yılında Tae Kwon Do ile başladı. 1976-1981 yılları arasında Shaolin Kung-fu ile devam etti. 1979 yılında Avrupa' ya gitti. Avusturya, Yugoslavya, Belçika, Almanya, İtalya, Hollanda ülkelerinde yerel maçlara katıldı. Bu maçlarda başarılar elde etti.

       1981 yılında Avrupa'dan döndükten sonra merhum hocası, büyük usta Ferhat Özsert ile karşılaştı ve öğrencisi oldu. Ferhat Özsert usta ile beraber Kyokushin Karateye ve 1986 yılında Ashihara Karateye devam etti. Savaş sanatlarında dönüm noktası, hocası Ferhat Özsert ile başladı.

       1990 yılında Ashihara karate dünya merkezinde eğitim almak üzere Japonya' ya gitti. Ashihara karateyi merkezinden, Japon hocası Hideyuki ASHİHARA' dan ve merkezde görevli hocalardan öğrendi.

        Boş zamanlarında Seul'e (Kore), Shangai'ya, Hong Kong'a (Çin) ve Bankok'a (Tayland) gitti ve oralarda bu ülkelerin savaş sanatları üzerine araştırmalar yaptı. Japon, Kore, Çin ve Tayland savaş sanatlarının milli siyasetleri içinde nasıl yer aldığını, uluslararası alanda tarihi, kültürel, dil ve inanç sistemlerine savaş sanatlarının katkılarını gözlemledi.

         1995 yılında uzak doğudan döndü ve Türkiye' de çalışmalarına devam etti. Şu anda "Türk Savaş Sanatları Dünya Merkezi" yapım çalışmalarına Safranbolu' da devam etmektedir.
 

        Daha detaylı bilgi için; www.nihatyigit.com adresini ziyaret edebilirsiniz.